Protetika
Pokud dojde k větší ztrátě tvrdých zubních tkání, je třeba je nahradit např.výplní. Mnohdy již nelze zhotovit zubní výplň a je nutno na postiženém zubu (zubech) zhotovit tzv.protetickou korunku. Pokud je třeba nahradit ztrátu jednoho nebo více zubů, lze zhotovit tzv. protetický můstek, který využívá nejméně 2 okolní zuby.
V obou případech se jedná o fixní (pevné) protetické náhrady, které jsou přilepeny k zubu (zubům) a člověk je vnímá jako své vlastní zuby. Nevýhodou fixních protetických náhrad je to, že je nutno obrousit někdy i zdravé zuby. Abychom nemuseli zuby brousit, je možno zhotovit v místě chybějícího zubu (zubů) zubní implantát (implantáty) a zhotovit zubní fixní korunku nebo můstek. Je to finančně náročnější řešení, ale zabrání broušení zdravých okolních zubů.
Pokud nastane ztráta většího počtu zubů a nelze již zhotovit pevnou (fixní) zubní náhradu, lze vyrobit tzv. snímací zubní náhradu. Ve většině případů není nutno brousit okolní zuby a je možno zhotovit různé typy snímacích náhrad s různými cenovými relacemi. Nejjednodušší a nejméně kvalitní jsou protézy se slizničním přenosem žvýkání. Jsou vyrobeny z růžové pryskyřice v barvě dásně s jednoduchými drátěnými sponovými dílci, které slouží k držení protézy na zbývajících zubech.
Nevýhodou je velký rozsah protézy, slizniční přenos žvýkacího tlaku a páčivý efekt drátěných sponových dílců na zbývající zuby. Zuby jsou fyziologicky přizpůsobeny žvýkacímu tlaku, ale sliznice na kterou nasedá protéza ne. Při žvýkání s protézou s převážně slizničním přenosem žvýkacího tlaku dochází ke změnám sliznice, kosti čelistí a mnohdy k různým onemocněním, která vyžadují chirurgickou léčbu.
Nejjednodušší, nejméně kvalitní a dnes již nedoporučované jsou protézy se slizničním přenosem žvýkání. Jsou vyrobeny z růžové pryskyřice v barvě dásně s jednoduchými drátěnými sponovými dílci, které neslouží k držení protézy na zbývajících zubech. Výhodou je, že spojovací kovové části jsou tenké a redukované, protéza není tak rozsáhlá, přenos žvýkacího tlaku je částečně na některé zbývající zuby a páčivý efekt na tyto zuby není tak výrazný jako u předcházející protézy.
Velmi kvalitní je tzv. nesponová snímací protéza, která velmi dobře drží na zbývajících zubech. Výhodou je žvýkací tlak a minimální páčivý efekt na okolní zuby, redukované tělo protézy. Nevýhodou je nutnost brousit některé okolní zuby a zhotovit na nich speciální zařízení na držení protézy, vysoká cena.
V některých případech, při velké ztrátě zubů lze zhotovit snímací hybridní zubní protézu. Tato protéza vypadá na první pohled jako celková, ale pod ní se skrývají různé retenční prvky fixované na zuby, kořeny nebo implantáty, které protézu přidržují a zlepšují tak její funkci. Výhodou je částečný přenos žvýkacího tlaku na zuby a pevnější držení protézy.
Nejelegantnější, ale finančně náročnější řešení ztráty zubů, je pomocí zubních implantátů. Na různém počtu zubních implantátů je zubní korunka, pevný zubní můstek nebo na 2 – 4 implantátech je připevněna snímací hybridní náhrada. Kombinace implantátů a snímací protézy ovšem není příliš vhodná pro přenos páčivého pohybu protézy na implantáty. U celkových defektů chrupu je vhodná rozsáhlá konstrukce zhotovená pomocí CAD/CAM technologie (speciální zhotovení konstrukce robotickým frézováním).
Pokud chybí všechny zuby v čelisti, je nutno zhotovit tzv. celkovou zubní protézu. Tato snímací protéza nahrazuje všechny zuby v čelisti, je rozsáhlá, zasahuje na patro a v dolní čelisti do tvářových kapes a k jazyku. Držení protézy ve většině případech v horní čelisti nečiní problém. Ovšem u dolní čelisti je držení problematické. Protéza často tlačí a dlouze se musí upravovat. Jeden z důvodů, proč tomu tak je, je malá plocha protézního lože dolní čelisti. Nevýhodou celkové protézy je čistě slizniční přenos žvýkacího tlaku.
Od roku 2017 naše pracoviště nabízí pacientům novou technologii výroby zubních protéz. Jedná se o tzv. BPS zubní protézy(Biofunctional Prosthetic System), které jsou zhotoveny z velmi kvalitní vícesložkové pryskyřice. Takové protézy velmi dobře sedí a drží na protézním loži čelisti, netlačí a jsou vysoce estetické. Není nutno je lepit jako ostatní levné protézy. Tento systém je možno použít pro všechny možné indikace defektů zubů v čelistech: zubní náhrady s částečným nebo celkovým defektem chrupu, hybridní protézy( jsou částečně fixovány kořeny několika zubů, které jsou ukryté pod protézou a nejsou vidět) nebo náhrady nesené implantáty. www.ivoclarvivadent.com. Cena se pohybuje od 13 500 Kč do 25 000 Kč
U celkových defektů je opět možno jako alternativu zvolit finančně přijatelnější kombinaci zubní implantáty + snímací protéza (hybridní) nebo finančně náročnější kombinaci více zubních implantátů (5 – 8 ) + fixní můstek.
Časté dotazy
Lze předejít nošení zubní protézy
Ve většině případů je možno předejít ztrátě zubních tkání a zubů. Nejčastější příčinou ztráty zubů je zubní kaz a jeho komplikace a onemocnění parodontu. Mnohdy se pacienti zdráhají investovat svůj čas a finanční prostředky na prevenci a léčbu těchto onemocnění. Pravidelné kontrolní vyšetření a včasná léčba u stomatologa a pravidelné návštěvy u naší dentální hygienistky mohou zabránit těmto ztrátám.
Nemohu se rozhodnout, jakou náhradu zubů si nechat zhotovit
Nejvhodnější pro správný přenos žvýkacího tlaku jsou fixní korunky a můstky. Pokud je nutno zhotovit snímací protézu jsou nejjednodušší, nejméně kvalitní a dnes již nedoporučované protézy se slizničním přenosem žvýkání. Jsou vyrobeny z růžové pryskyřice v barvě dásně s jednoduchými drátěnými sponovými dílci, které neslouží k držení protézy na zbývajících zubech. Tyto nekvalitní protézy spolu s nízkou hygienou dutiny ústní často přináší některá onemocnění sliznice dutiny ústní (infekční kandida, otlaky, listovité zduření sliznice ústní aj.). Tato onemocnění se mnohdy musí zdlouhavě léčit a někdy i chirurgicky.
Když budu mít „falešné zuby“, budu mít od zubů pokoj
Co hradí zdravotní pojišťovny
Plně hradí zdravotní pojišťovny pouze velmi jednoduché, nepohodlné a neestetické náhrady. Jsou to celokovové korunky a jednoduché robustní snímací náhrady se slizničním přenosem žvýkacího tlaku. Některé kvalitnější náhrady jsou hrazeny částečně pacientem a částečně pojišťovnou. Čím větší kvalita, estetika a pohodlí pacienta, tím větší finanční účast pacienta.
Ty nejkvalitnější zubní náhrady jsou plně hrazeny pacientem. Cena za estetickou korunku se pohybuje od 6 700 do 13 000 Kč. Cena můstku je daná jeho rozsahem. Cena za snímací protézu se pohybuje od 4500 do 25 000 Kč.
Kde jsou vyráběny protetické práce
Výroba protetických náhrad je velice složitá a náročná na přesnost, funkčnost a estetiku. Tuto práci provádí specialisté vystudovaní v oboru zubní laborant. Naše pracoviště nemá vlastní protetickou laboratoř, ale dlouhodobě spolupracuje s externími protetickými laboratořemi.