Ošetření zubního kazu
Zubní kaz je nejčastějším onemocněním člověka. Teoriemi, proč zubní kaz vzniká, se zabývalo mnoho výzkumných týmů a vysvětlení přišlo s rozvojem mikrobiologie. Příčinou jsou různé bakterie nacházející se v zubním povlaku (plak), které kvašením cukrů z naší potravy způsobují nízké pH (pod 5,5) a tím dochází k rozpouštění skloviny.
Vše umocňuje čas, uvolňují se některé minerály ze skloviny (demineralizace) a vzniká zpočátku kaz skloviny a poději i zuboviny (dentinu). Tento stav je přirozený, lze jej ovlivnit působením na plak a odolnost skloviny čistěním zubů a používáním zubních past s obsahem fluoridů. Tím dochází k inkorporaci minerálů a fluoridů do skloviny (remineralizace).
Jsou-li demineralizace a remineralizace v rovnováze, kaz nevzniká, pokud vítězí rozpouštění skloviny (demineralizace), vzniká zubní kaz. Kazivost zubů ovlivňuje rovněž slina svou pufrovací schopností (zvyšuje pH). Při některých onemocněních, kdy je snížené množství slin v ústech, vznikají častěji kazy. Nemalou měrou má vliv na vznik kazu rovněž kvalita mineralizace tvrdých zubních tkání, zejména skloviny. Tato kvalita je ovlivněna nejen geneticky, ale zejména správným vývojem zubu s dostatečným přísunem všech živin potravy před i po porodu člověka, kdy dochází k zrání a postupné mineralizaci skloviny.
Časté dotazy
Jak zubní kaz vypadá
Někdy jako bílá, nebo hnědě až tmavě zabarvená skvrna. V místě kazu vázne potrava nebo zubní nit. Někdy vznikají nepříjemné pachutě v ústech. Mnohdy kaz není vidět a diagnostikuje jej až pečlivý zubní lékař.
Pokud kaz není ošetřen, tak se s různou rychlostí šíří až do blízkosti dřeně a mohou tak vzniknout komplikace zubního kazu, které jsou často velmi bolestivé. Jsou to zánět zubní dřeně, odumření zubní dřeně, později zánět ozubice, váčky a cysty na kořenech zubů, bolestivé hnisavé komplikace. Poslední jmenované vedou často ke ztrátě zubu.
Co udělat proto, aby zubní kaz nevznikl
Včasná péče o dutinu ústní u dětí, kterou by měli provádět rodiče. Kontrola zubního plaku čistěním zubů a používání fluoritových past. Pravidelné návštěvy zubního lékaře (děti minimálně 2x ročně, dospělí min.1x ročně) a naší dentální hygienistky. Omezit požívání cukru, vyřadit cukry z večerního jídla. Po požití potravy, nečistit hned zuby. Počkat asi 5 – 10 min, než dojde k zvýšení pH vlivem slin, teprve potom použít kartáček a fluoridovou pastu. Neopominutelná je plnohodnotná strava těhotné ženy i dítěte po porodu.
Jak probíhá léčba kazu
Mnohdy je třeba pro bolestivost použít místní znecitlivění. Kaz se odstraňuje nejčastěji pomocí malého zubního vrtáčku. Jsou i jiné metody ošetření kazu (ozonová léčba, použití laseru, piezometoda). Výhodné je bezbolestné ošetření zubního kazu pomocí stomatologického laseru, není třeba injekční anestesie, ošetření trvá stejnou dobu jako ošetření zubní vrtačkou. Tyto metody mají svá omezení. Jsou vhodné zejména u počínajících neinvazivních kariesních lézí. Nakonec do vytvořené dutinky po odstranění kazu se vkládá zubní výplň.
Jakou mohu dostat výplň
Stříbrný amalgám, pryskyřičné druhy výplní, skloionomerní výplně, někdy je nutno z různých důvodů nejdříve použít provizorní (dočasnou) výplň.
Jsou hrazeny zubní výplně zdravotními pojišťovnami
Pojišťovnou bývaly hrazeny tzv. gama 2 amalgámy, které mají poměrně vysoký obsah cínu, což je jejich velkou nevýhodou. Jsou měkké i po ztuhnutí vznikají převislé výplně nacpané mezi zuby a spolupodílí se na dráždění a rozpouštění kostního lůžka v okolí zubu. Tyto amalgámy se v moderní stomatologii již nepoužívají. Kvalitnější a pevnější jsou tzv. non gama 2 amalgámy, kde velká část cínu je nahrazena jiným kovem. Zhotovení takové výplně tzv. na pojišťovnu nedosahuje kvality jakou by si takové výplně zasluhovali. Cena se pohybuje od 800 do 1 200 Kč