Co je to parodont
Zdravý parodont je orgán složený z různých tkání, které jsou v okolí kořene zubu nebo jsou součástí jeho povrchu. Vidět je pouze dáseň, ostatní jsou skryté. Patří sem závěsné vazy, vlastní kořen zubu s kořenovým cementem na povrchu, kostěné lůžko, cévy a nervy. Zub je upevněn parodontem do kostěného lůžka prostřednictvím závěsných vazů, které fixují zub od kořene ke kosti. Zdravá dáseň zakrývá zub až ke krčku, je bledá, růžová, nekrvácí na dotek a má velmi jemné dolíčkování podobné pomerančové kůře.
Nejčastějším onemocněním parodontu je zánět. Pokud vznikne povrchový zánět parodontu, hovoříme o zánětu dásní (gingivitida) a pokud je zánět hluboký, hovoříme o zánětu parodontu (parodontitida, parodontóza).
Dáseň je červeno fialově zbarvená, krvácí na dotyk nebo při styku s jídlem, je oteklá a nemá dolíčkování. Chronický zánět většinou nebolí a pacient mnohdy neví, že je nemocen. Někdy přechází tento chronický zánět v akutní zánět dásně.Vzniká prudká bolest s krvácením z dásní. Často zánět odezní během několika dní a přechází opět do chronického, nebolestivého stavu a tak postupně dlouhodobým působením infekce z plaku vzniká hluboký zánět parodontu (parodontitida, parodontóza).
Mimo nemoci dásní dochází k postižení a destrukci závěsných vazů a kostěného lůžka. Zuby se sklání, kývají a putují. Přidává se zápach z úst, který může být u pokročilého stavu onemocnění parodontu velice úporný. Viklavost se stupňuje a končí ztrátou zubů. U pokročilé parodontitidy se v parodontu rozmnožují patogenní mikrobi, které jej rychle dokáží ničit a mohou způsobit tzv. agresivní parodontosu. Není tak častá jako chronická forma, ale velmi agresivní, s rychlou ztrátou parodontu, zejména kostního výběžku. Pokud nedojde ke včasné léčbě onemocnění, končí ztrátou zubů.
Pacienti přicházejí na naše pracoviště nebo jsou doporučeni k léčbě svými ošetřujícími lékaři a jsou velice pečlivě vyšetřeni. Zajímá nás nejen stav chrupu, ústní dutiny, hlavy a krku, ale i celkový zdravotní stav, jaké užívají léky, zda-li se již léčili na onemocnění parodontu, atd. Sledujeme některá rizika pro častější výskyt zánětu parodontu.
Některá celková onemocnění, užívání některých léků a nadměrné kouření mají velký význam pro rozvoj onemocnění parodontu. Dalším rizikem je přetížení zubů u defektního chrupu a u ortodontických anomálií. Postavení zubů a čelistí u ortodontických anomálií, nevhodně zhotovené výplně, korunky, můstky a protézy jsou příčinou hromadění plaku nebo v některých případech přímo dráždí a negativně ovlivňují parodont. Provádíme některá doplňující vyšetření (celkové rentgenové vyšetření chrupu pomocí digitálního snímku obou čelistí – RVG ortopantomogram, laboratorní vyšetření, např. DNA mikrobiální test na mikroby způsobující agresivní parodontosu). Po vyšetření stanovujeme léčebný plán. Většinou se začíná tím nejdůležitějším, léčbou příčiny onemocnění, což je plak. Na pracovišti naší hygienistky je pacient instruován o dentální a ústní hygieně, provádí se odstranění zubního kamene. Parodontolog upravuje převislé zubní výplně, korunky, ale někdy je potřeba zhotovit nové. Stav se opět pečlivě hodnotí, provádí se různé testy a stanovuje se další plán. Dalším krokem v léčbě parodontózy je ošetření kořene zubů (tzv.scaling), kdy se odstraňuje zubní kámen a infikovaný povrch kořene zubu.
Při pokročilém onemocnění parodontu je někdy nutno provádět i jiné výkony. Např. extrakce zubů, které nelze zachránit nebo které ohrožují své sousedy. Provádí se dlahování oslabených zubů, zhotovení provizorních můstků nebo snímacích protéz. Dalšími výkony jsou např. parodontální chirurgické zákroky na odstranění parodontálních kapes(„chobotů“), což je defekt parodontu podél zubu, který postihuje dáseň, závěsný aparát, kosní výběžek lůžka. V některých případech je možno defekty tkání nahradit umělou nebo vlastní kostí, či slizničním štěpem. Po skončení léčby se provádí často estetická chirurgie a definitivní speciální parodontologická protetika.
Pacient navštěvuje dlouhodobě naši hygienistku na tzv. recallech a navštěvuje i parodontologa pro pečlivé hodnocení stavu, protože při nedostatečné hygieně se může infekce vrátit a způsobit další ztráty parodontu. U každého pacienta je léčebný plán přísně individuální, někdo u počínající parodontosy léčbu končí na úrovni hygieny a u někoho je vhodné pokračovat dále.
Co je třeba říci závěrem? Někteří pacienti se brání léčbě parodontu. Nic je netrápí. Chronická parodontosa nebolí, bolí až její komplikace (hnisavé abscesy, akutní záněty dásně a parodontu, fraktury oslabených zubů…atd.). Je vhodné začít léčbu onemocnění dásní včas. Když se zuby začnou viklat, sklánět, putovat a vypadávat, je léčba složitá a dlouhodobá. Náhrada chybějících kostních tkání, dásní a chybějících zubů je většinou finančně náročná.
Časté dotazy
Hradí léčbu parodontu zdravotní pojišťovny
Proč bych se měl učit čistit zuby? To přece dávno umím.
Jakou zubní pastu mám používat
Je zánět dásní a parodontu dědičný
Lze mikrobiální plak jednou pro vždy odstranit
Je možné ztratit zuby po porodu a kojení
Vzniká zánět parodontu oslabením imunity(obranyschopnosti)
V jakém věku zánět parodontu člověka postihuje
Je parodontóza přenosná na jiného člověka
Má vliv kvalita stravování na onemocnění parodontu
Ano. Zejména v období nitroděložního vývoje dítěte a v období růstu, ale i v době dospělosti. Je třeba jíst vyváženou stravu se všemi složkami potravy (tuky, cukry, bílkoviny, s optimem vitamínů a minerálů). Striktní diety parodontu neprospívají. Na druhé straně přejídání, zejména stravou bohatou na cukry, není pro ústní dutinu nejvhodnější.
Ovlivňuje onemocnění parodontu člověka společensky
Ano. U pokročilé parodontozy jsou korunky zubů opticky dlouhé s defektními dásněmi a černými trojúhelníky mezi zuby. Skloněné, kývající se a putující zuby jsou velmi neestetické. Defektní chrup, propadlé rty a změna výrazu obličeje s dominujícím silným zápachem z úst žádnému člověku společenský dojem nevylepší.